2007-2008 Supercomputing Challenge New Mexico Supercomputing Challenge
I
I
I
I
I
I


Registration

Proposals
Interims
Final Reports

Dates

Kickoff
Evaluations
Expo
STI
Wiki

School Map
Sponsors

Mail

Challenge
Technical Guide



Past Participant Survey

GUTS

 

AiS Challenge Project Evaluation Schedule


Feb 08  ENMU  judges-Sharon Deland, Robert McTaggart

 9:00 Team 27 Clovis High
 9:30 Team 28 Clovis High
10:00 Team 36 Goddard High
10:30 Team 40 Lovington High -- no show
11:00 Team 41 Lovington High -- no show
11:30 Team 42 Lovington High -- no show
12:00 Lunch
 1:00 Team 75 Yucca Jr High
 1:30 Team 77 Yucca Jr High
 2:00 Team 78 Yucca Jr High
 2:30 Team 79 Yucca Jr High -- has since dropped out

Feb 08  Alamogordo  judges-Dennis Padilla, Joe Watts

 9:00 Team 01 Alamogordo High
 9:30 Team 02 Alamogordo High
10:00 Team 04 Alamogordo High
10:30 Team 06 Alamogordo High
11:00 Team 09 Alamogordo High

Feb 08  Silver High School  judges-Barry Estes, Bruce McKinney, Richard Oliver

 9:00 Team 66 Silver High
 9:30 Team 68 Silver High
10:00 Team 69 Silver High -- dropped out
10:30 Team 70 Silver High
11:00 Team 26 Cliff High



Feb 20  Alb Acad  judges-Brad Key, Max Lazo, Tom Laub

 3:00 Team 11 Albuquerque Academy
 3:30 Team 13 Albuquerque Academy
 4:00 Team 25 Bosque School
 4:30 Team 54 Moriarty High -- no show

Feb 21  Los Alamos High  judges-Gavrilov, Kratzer, Neil

 3:15 Team 38 Los Alamos High

Feb 22  SJC  judges-Bennett, M. Fisk, Padilla  G. Fisk, Luarkie, Watts

 8:30 Team 18 Aztec High                Team 58 Shiprock High
 9:00 Team 19 Bloomfield High           Team 59 Shiprock High
 9:30 Team 20 Bloomfield High           Team 60 Shiprock High
10:00 Team 33 Farmington High           Team 61 Shiprock High
10:30 Team 34 Farmington High           Team 62 Shiprock High
11:00 Team 50 Mesa Alta Junior High     Team 63 Shiprock High
11:30 Team 51 Mesa Alta Junior High     Team 64 Shiprock High
12:00                                   Team 65 Shiprock High

Feb 22  UNM  judges-Allen, Laub, Trahan      Lazo, Morse

 9:00 Team 22 Bosque School             Team 10 Albuquerque Academy
 9:30 Team 23 Bosque School             Team 12 Albuquerque Academy
10:00 Team 24 Bosque School             Team 14 Albuquerque Academy
10:30 Team 56 Sandia Prep -- sick       Team 57 Sandia Prep--cancelled
11:00 Team 47 Manzano High              Team 17 Amy Biehl
11:30 Lunch 
 1:00 Team 71 SW Secondary Learning Center Team 53 Moriarty High
 1:30 Team 35 Freedom High                 Team 43 Manzano High
 2:00 Team 72 To'Hajiilee                  Team 45 Manzano High

Mar  7  Sandia Prep  judges-Shaun Cooper, Eleanor Walther

 4:00 Team 56 Sandia Prep
 4:30 Team 54 Moriarty High        57 Sandia Prep--dropped

For questions about the Supercomputing Challenge, a 501(c)3 organization, contact us at: consult1516 @ supercomputingchallenge.org

New Mexico Supercomputing Challenge, Inc.
80 Cascabel Street
Los Alamos, New Mexico 87544
(505) 667-2864

Flag Counter

Tweet #SupercomputingChallenge