2007-2008 Supercomputing Challenge New Mexico Supercomputing Challenge
I
I
I
I
I
I


Registration

Proposals
Interims
Final Reports

Dates

Kickoff
Evaluations
Expo
STI
Wiki

School Map
Sponsors

Mail

Challenge
Technical Guide



Past Participant Survey

GUTS

 

2002 Instructor Schedule/Resources

Session One
Sunday, October 20


  Track II/III Track I Track I Track I Track I
Time Class Room &
Instructors
Room &
Instructors
Room &
Instructors
Room &
Instructors
Room &
Instructors
12:00 - 2:00 Registration
D. Kratzer

Room 9 & 24/25
D. Kratzer

2:00 - 2:45 Welcome &
Overview

Chapel
E. Ovaska

2:45 - 3:45

Math Modeling
R. Allen
P. Avery

18-19 & 15
R. Allen

E. Walther

3-4
B. Frederick
R. Stellingwerf
16-17
D. Olivas
N. Bennett
20-21
J. Taylor
G. Malone
22-23
M. Lazo
3:45 - 5:45 Unix &
Programming
18-19 & 15
E. Walther
D. Kratzer
E. Ovaska
25 24
D. Olivas

10-11
J. Taylor
G. Malone

13-14

5:30 - 6:30 Dinner
Dining Hall
7:00 - 8:00 Teamwork
S. Green
1-2
S. Green
3-4
B. Robertson
16-17
N. Gaedecke
20-21 22-23
8:00 - 10:00 Movie/work on projects/abstracts in lab
Chapel / Computer Labs
Everyone Available

** MPI (Track III) is in Room 15
** Programming (Track II) is in Rooms 18-19


Monday, October 21


Time Class Room &
Instructors
Room &
Instructors
Room &
Instructors
Room &
Instructors
Room &
Instructors
7:00 - 8:00 Breakfast
Dining Hall
8:00 - 8:25 Checkout
Hotel Registration Desk
8:30 - 9:30

Web and PowerPoint
B. Robertson

18-19 & 15
E. Walther
E. Ovaska

25
D. Douglas
24
B. Robertson
10-11 13-14
9:35 - 10:30 Wrap Up
Chapel
E. Ovaska
10:35 - 12:00 Meet with scientists, research project, enter abstract
Classrooms / Computer Labs
Everyone Available
11:30 - 1:00 Lunch and Computational Science and Your Future
Dining Hall
1:00 - 2:00 Keynote Session
Chapel
Consult
2:05
Dismissal

** MPI (Track III) is in Room 15

Session Two
Monday, October 21


  Track II/III Track I Track I Track I Track I
Time Class Room &
Instructors
Room &
Instructors
Room &
Instructors
Room &
Instructors
Room &
Instructors
10:00 - 11:30 Registration
D. Kratzer
Room 9 & 24/25
D. Kratzer
11:30 - 1:00 Lunch and Computational Science and Your Future
Dining Hall
1:00 - 2:00 Keynote Session

Chapel
Consult

2:00 - 2:45 Welcome/Overview
Chapel
E. Ovaska
2:45 - 3:45 Math Modeling
R. Allen
18-19 & 15
E. Walther
R. Allen

3-4 16-17 20-21 22-23
3:45 - 5:45 Unix and Programming 18-19 & 15
E. Walther
D. Kratzer
E. Ovaska
25 24 10-11 13-14
5:30 - 6:30 Dinner
Dining Hall
7:00 - 8:00 Teamwork class
S. Green
1-2
S. Green
3-4
B. Robertson
16-17 ROOM NOT USED 20-21
B. Faulkner
22-23
8:00 - 10:00 Movie/work on projects/abstracts in lab
Chapel / Computer Labs
Everyone Available

** MPI (Track III) is in Room 15
** Programming (Track II) is in Rooms 18-19


Tuesday, October 22


Time Class Room &
Instructors
Room &
Instructors
Room &
Instructors
Room &
Instructors
Room &
Instructors
7:00 - 8:00 Breakfast
Dining Hall
8:00 - 8:25 Checkout
Hotel Registration Desk
8:30 - 9:30

Web and PowerPoint
B. Robertson

18-19 & 15
E. Walther
E. Ovaska

25
D. Douglas
24
B. Robertson
10-11 13-14
9:35 - 10:30 Wrap Up

Chapel
E. Ovaska

10:35 - 11:45 Meet with scientists, research project, enter abstract
Classrooms / Computer Labs
Everyone Available
11:45 - 12:00 Closing Session
Chapel
12:00 - 1:00 Lunch, Dismissal
Dining Hall
For questions about the Supercomputing Challenge, a 501(c)3 organization, contact us at: consult1516 @ supercomputingchallenge.org

New Mexico Supercomputing Challenge, Inc.
80 Cascabel Street
Los Alamos, New Mexico 87544
(505) 667-2864

Flag Counter

Tweet #SupercomputingChallenge

** MPI (Track III) is in Room 15