New Mexico Supercomputing Challenge

Project Evaluation Schedule

The schedules are subject to change so please check back during the week of your evaluation for last minute changes.

Contact Consult if you have difficulty with your assigned time or location.



San Juan College, Farmington, NM
February 8
Host: Shelley Amator   
Location: Information Technology Center, room 7219

Judges:


    
No teams in the area this year.


The schedules are subject to change so please check back during the week of your evaluation for last minute changes.
New Mexico State University, Las Cruces, NM February 9 Host: Shaun Cooper Location:
Computer Center Building, room 201 Judges: Janie Chen Jen Dana Larry Landis Sam McGuinn Rocky Navarrete 9:00 Team 16 Centennial High, Cattle Conundrum 9:30 Team 17 Centennial High Efficient bus route 10:00 Team 88 Red Mountain Mid, Shoe Flu, Don't Bother Me! 12:00 Lunch break for the judges 12:30 X:XX Team 23 Chaparral Mid, Emperors in Danger
The schedules are subject to change so please check back during the week of your evaluation for last minute changes.
Western New Mexico University, Silver City February 9 Host: Shanon Muehlhausen Maia Chaney Location:
Down to Earth School Judges: Bobbi Eichhorst Tom Gruszka Terry Hansen Dennis Trujillo 10:00 Team 33 Down to Earth School, Safe Slide 10:30 Team 34 Down to Earth School, The Branching Process of Snow Crystals 11:00 Team 35 Down to Earth School, Predator Mayhem
The schedules are subject to change so please check back during the week of your evaluation for last minute changes.
Santa Fe Community College, Santa Fe, NM February 9 Host: Fran Nawrocki Location:
rooms 316, 317, 318 and 319 Judges: Morris Kaufman Larry Kilham Karissa Sanbonmatsu Room 316 9:00 Team 1 ATC, Synesthesia Visualization 10:00 Team 80 New Mexico School for the Arts, Audio Textures: Opening The Inner Eye Through Music 11:00 Room 317 9:30 Team 15 Capital High, Alcoholism in New Mexico 10:30 Team 92 Robertson High, Gravity's Effects on Planer Orbit Within a Solar System Judges: Girish Ganesan Lesley Galyas Cleve Moler Alfredo Perez Room 318 9:00 Team 14 Capital High, Gonorrhea 10:00 Team 32 Desert Academy, Green Transportation 11:00 Team 98 Santa Fe Prep, Emergency Egress in the Case of a Fire Room 319 9:30 Team 31 Desert Academy, Comparison of Optimization Techniques for Road Networks 10:30 Team 53 Los Alamos High, Lowrider to Flowrider - Vehicle aerodynamics and aeromodding XX:XX Team 93 Santa Fe High, The Effects of Gamma-ray Burst to the Earth XX:XX Team 97 Santa Fe High, Enviornmental Factors of the Flu Virus Strains
The schedules are subject to change so please check back during the week of your evaluation for last minute changes.
Eastern New Mexico University, Portales NM
February 9 Host: Ron Obenhaus Location: University Computer Center, room UCC 107 Judges: Dale Leschnitzer Paul Nelson Anthony Schroeder Allan Silvers Janelle Zamie 9:00 Team 67 Melrose High, 9,000,000,000 9:30 Team 69 Melrose High, space station 10:00 Team 71 Melrose High, Aerodynamics of Agricultural Vehicles 10:30 Team 72 Melrose High, Energetic House 11:00 Team 73 Melrose High, Where the Deer and the Antelope Play 11:30 Team 86 Portales Junior High, Investigating the Carrying Capacity for the Columbian Mammoth
The schedules are subject to change so please check back during the week of your evaluation for last minute changes.
University of New Mexico, Center for Advanced Research Computing, Albuquerque, NM February 16 Host: Abra Altman Shavone Otero Location:
Center for Advanced Research Computing, rooms 1106, 1109 and lobby Room 1106, Judges: Joel Castellanos Patrick G. Bridges Reffat Sharmeen Dorothy Ashmore 9:00 Team 6 Alb Acad, Model of Disease Propagation to Predict the Speed of an Outbreak 9:30 Team 36 Edgewood Elementary, The Power of Solar 10:00 Team 46 Jackson Mid, Water Solutions 10:30 Team 1009 Jackson Mid, Varicella Zoster and Herpes Zoster 11:00 Team 65 Manzano High, The Gravity of the Situation no show 11:30 Team 91 Rio Rancho Cyber Academy, Wasted Energy Room 1109, Judges: Michael Trahan Rebecca Koskela Mark Fleharty Katie Richardson 9:00 Team 7 Annunciation Catholic School, Can Plastic-eating Microbes Eliminate the Great Pacific Garbage Patch? 9:30 Team 37 Edgewood Mid, Are babies safe from WNV? 10:00 Team 38 Edgewood Mid, Algae Energy Project (AEP) 10:30 Team 48 La Cueva, Simulation of Approximate Computing Applied to Numerical Methods 11:00 Team XX 11:30 Team 99 Sat Sci Math Acad, Evolutionary Fractal Art XX:XX Team 50 La Cueva, Micro-Revolution Room Lobby, Judges: Drew Einhorn Neal Holtschulte Max Lazo Elizabeth Marie Kallman Trinity Grace 9:00 Team 28 Cleveland High, Human effects on natural biologic systems 9:30 Team 29 Cleveland High, Lunar Origins no show 10:00 Team 47 La Cueva, Can a program learn and analyze topics in human language? no show 10:30 Team 49 La Cueva, GPU-hostile, Precomputation-Resistant Hashing Algorithms 11:00 Team 78 Moriarty High, Electric Wind Shock 11:30 Team 4 AIMS@UNM, Solar Effeciency Across America 12:00 Team 3 AIMS@UNM, Examining the Scaling Relationship Between City Size and Food Ecology
The schedules are subject to change so please check back during the week of your evaluation for last minute changes.
Northern New Mexico College, Espanola, NM February 16 Host: Dr. Jorge Crichigno Location:
rooms SERPA 103 and SERPA 104 Judges: Claudia Aprea David Janecky Cleve Moler Karissa Sanbonmatsu Room SERPA 103 10:00 Team 54 Los Alamos High, Optimal Conditions for Wind Power Generation no show 11:00 Team 56 Los Alamos High, Vortex Formation 12:00 Lunch break for judges 1:00 Team 113 Taos High, Prairie Dogs and the Black-footed Ferret Room SERPA 104 9:30 Team 96 Santa Fe High, Bioterriorism Protection 10:30 Team XX 11:30 Team 58 Los Alamos High, N-Body Simulation of Saturn's Ring Structure 12:30 Team 1008 Taos Mid, How and why do Jellyfish Blooms Affect the Environment
The schedules are subject to change so please check back during the week of your evaluation for last minute changes.
Los Alamos High School
February 21 Host: Discover E Location: Room A209 Judges: David Janecky Rebecca Koskela Carene Larmat Karissa Sanbonmatsu Ed Schaller 4:30 Team 59 Los Alamos Mid, How much longer? Heuristic Approaches to the Outpatient Scheduling Problem 4:50 Team 60 Los Alamos Mid, An Augmented Future 5:10 Team 62 Los Alamos Mid, Global Warming, can we do Something about it? 5:30 Team 63 Los Alamos Mid, A Breath of Fresh Air 5:50 Team 64 Los Alamos Mid, Headtracking: controlling your computer with your head 6:10 Team 61 Los Alamos Mid/Aspen Elem, Self-recovery of a distributed system after a large disruption 6:30 Team 79 Mountain Elem, Preventing Skin Cancer--It May Be Too Late! 6:50 Team 52 Los Alamos High, TB or not TB 7:10 Team 51 Los Alamos High, Computer Linguistics and Sentence Synthesis 7:30 Team 55 Los Alamos High, Designing efficient transportation networks for the future
The schedules are subject to change so please check back during the week of your evaluation for last minute changes.
New Mexico State University, Grants, NM February 26 Host: Gaylyn Yanke Location: NMSU-Grants
room 123 Judges: Gaylyn Yanke Norm Ratliff 3:00 Team 41 Grants High, Modeling Traffic of the Big-I Dropping: XX:00 Team 44 Grants High, Blueprint of Energy Efficiency XX:00 Team 45 Grants High, A Study of the Economical Effects of the Re-Introduction of the Mexican Gray Wolf to the South-Weste
The schedules are subject to change so please check back during the week of your evaluation for last minute changes.
New Mexico Tech, Socorro, NM March 2 Host: Lorie Liebrock Location:
Cramer Building, rooms 203 and 239 Judges Dorothy Ashmore Scott Chadde Erin Duggan Chris Koch Lorie Liebrock Stephanie Martinez Russell White Room 203 9:00 Team 106 SODA, Powering the Past; Energizing the Future 10:00 Team 111 SODA, Cave Swallow Data Mining 11:00 Team 87 Quemado High, Scholar Search - School Oriented Search Engine no show 1:30 Team 8 Artesia High, "I Smell Smoke..." Otero County Fire Escape 12:00 Team 77 Mesa Mid, Atoms Room 239 9:30 Team 105 SODA, Facebook Farkle Program 10:30 Team 108 SODA, Sensor Data Refinement 11:00 Team 74 Mesa Mid, Star Energy 11:30 Team 75 Mesa Mid, Flesh eating Disease 12:00 Team 76 Mesa Mid, Illegal Immigration dropping: X:XX Team 101 SODA, Fueling and saving the future with Hydrogen X:XX Team 102 SODA, products of solar energy X:XX Team 103 SODA, Solar heater X:XX Team 1002 SODA, 3 Dimentional Imaging
For questions about the Supercomputing Challenge, a 501(c)3 organization, contact us at: consult @ challenge.nm.org

Flag Counter